İple Çekilen Etkinlikler

“Sanat Mecmuası” grubunun katkılarıyla

İstanbul Müzik Festivali

İKSV’nin ilk kez 1973 yılında düzenlediği İstanbul Müzik Festivali, yaratıcı programı ile hem Türkiye’de, hem de ulusal düzeyde müzikseverler tarafından takdir topluyor. Klasik müzik repertuvarının zenginleşmesine katkıda bulunan festival, 47 yıllık tarihi boyunca Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, New York Filarmoni, Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, Royal Concertgebouw Orkestrası ve Simon Bolivar Senfoni Orkestrası gibi saygın orkestra ve toplulukları ağırladı. 48. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti.

İstanbul Caz Festivali

İKSV’nin 1994 yılından bu yana her yıl Temmuz ayında gerçekleştirdiği İstanbul Caz Festivali, müzikseverler ve sanatçıları bir araya getirirken aynı zamanda Türkiye’deki sanatçıların çalışmalarını dünyaya tanıtıyor. Festival, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Aya İrini Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Esma Sultan Yalısı, Camialtı Tersanesi, Beykoz Kundura gibi farklı konser ve etkinlik mekanlarında on binlerce izleyiciye ulaşıyor. İstanbul Caz Festivali sadece caz müziği ile sınırlı kalmayarak elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara; rock, pop, blues, reggae, funk, dünya müziği gibi farklı türlere de yer veriyor.

İstanbul Bienali

1987 yılından bu yana her iki yılda bir İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Bienali, farklı kültürlerden sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Geçtiğimiz yıl on altıncısı düzenlenen bienal, en güncel sanat çalışmalarını izleyicilere sunarken, yurt içi ve yurt dışındaki sanat çevreleri, sanatçı, küratör ve eleştirmenler arasında uluslararası bir kültür ağının kurulmasına olanak sağlıyor. En son 2019’da yedi farklı mekanda düzenlenen 16. İstanbul Bienali, 25 ülkeden 56 sanatçıyı ağırladı.

İstanbul Tasarım Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2012 yılından bu yana her iki yılda bir gerçekleştirilen İstanbul Tasarım Bienali, farklı tasarım fikirlerinin ortaya koyulduğu sergiler, projeler ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Beşinci Tasarım Bienali, Mariana Pestana, Sumitra Upham ve Billie Muraben küratörlüğünde Ekim 2020’de başladı.

İstanbul Tiyatro Festivali

İKSV’nin bu yıl 24’üncüsünü gerçekleştireceği İstanbul Tiyatro Festivali, yerli ve yabancı tiyatro ve dans topluluklarını izleyiciyle buluşturuyor. Her yıl Kasım ayında iki hafta süresince devam eden festivalde, tiyatro izleyicileri ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumları izleme şansına erişiyor.

Contemporary İstanbul

Her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Contemporary İstanbul, Türkiye ve dünya çağdaş sanatının en iyi örneklerini dünyanın dört bir yanındaki sanatseverlerle bir araya getiriyor. İstanbul’un gelişen sanat sahnesi, büyüyen sanat pazarı ve koleksiyonerler için bir platform oluşturmayı hedefleyen Contemporary İstanbul’un bu sene Aralık ayında gerçekleşecek 15’inci etkinliğinde pek çok farklı ülkeden çağdaş sanat galerileri, sanatçılar, koleksiyonerler ve sanatseverler bir araya gelecek.

Mamut Art Project

Mamut Art Project, her yıl yeni ve umut vadeden sanatçıların çalışmalarını koleksiyonerler, küratörler, galeriler, kültür-sanat kurumları ve sanatseverlerle buluşturuyor. Resim, heykel, fotoğraf, video, enstalasyon, sokak sanatları ve daha birçok dalda bağımsız çağdaş sanatçıların eserlerinin görülebileceği etkinliğin sonuncusu 27 Ekim-8 Kasım 2020 tarihleri arasında YapıKredi bomontiada’da yapıldı.

Based İstanbul

Kendi adıyla aylık yayınlanan ücretsiz bir dergiye ve internet sitesine sahip Based İstanbul, İstanbul’daki kreatif sahne için yeni bir platform yaratmayı amaçlıyor. Hem uluslararası alanda, hem de Türkiye’den tanınmış ve gelecek vaat eden kişilerin görüşlerini yansıtan bir platform olan Based İstanbul’da, kültür, sanat, moda, mimari, tasarım, sinema, müzik başta olmak üzere İstanbul’daki tüm sanat gelişmeleri takip edilebilir.

Akbank Caz Festivali

1991 yılından beri İstanbul’da düzenlenen festival, dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vadeden yeni isimlere de yer veriyor. Klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali, tüm müzikseverlere hitap ediyor. Akbank Sanat, Aya İrini Müzesi, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Zorlu PSM gibi çok sayıda farklı mekanda gerçekleştirilen festivalde, şimdiye kadar Cecil Taylor, Archie Shepp, Roberto Fonseca, Terje Rypdal, Miroslav Vitous, Nils Peter Molvear, Anouar Brahem Trio, Abdullah İbrahim, Aydın Esen, Betty Carter Trio gibi birçok önemli isim yer aldı.

Babylon Soundgarden

Geçtiğimiz Nisan ayında Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleştirilen Babylon Soundgarden, müzikseverlere farklı konserlerin yanı sıra yaratıcı sohbetler, atölye çalışmaları ve aktiviteler de sunuyor. Festival, geçtiğimiz senelerde Milky Chance, Kings Of Convenience, Jamie Woon, John Talabot, Pet Shop Boys, Oscar and the Wolf, Nouvelle Vague ve Pet Shop Boys’un da aralarında olduğu dünyaca ünlü müzisyenlere ev sahipliği yaptı.

One Love Festival

Pozitif’in organizasyonunu üstlendiği ve ana sponsoru Birlikte Güzel olan One Love Festival, Gotan Project ve Manu Chao gibi isimlerle ilk kez 2002’de düzenlendi. Müzik trendlerinin nabzını tutan, alternatif sahneleri ve festival alanı etkinlikleriyle öne çıkan One Love Festival, 2015’ten sonra verdiği küçük bir aradan sonra 2019’da tekrar müzikseverlerle buluştu. One Love Festival’in şimdiye kadar ev sahipliği yaptığı önemli müzisyenler arasında Morrissey, Pulp, Moby, Peter Gabriel, The Black Eyed Peas, The Chemical Brothers, Ian Brown, Roisin Murphy, Suede ve Groove Armada yer alıyor.

Red Bull Müzik Festivali

İstanbul’da ilk kez 2018 yılında düzenlenen Red Bull Müzik Festivali, dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den önde gelen sanatçıları İstanbul’un farklı mekanlarında ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl 1-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen festival, Ata Kak, Ammar 808, Undomondo, Demdike Stare, Michael England, Ceza, Linn da Quebrada gibi pek çok önde gelen sanatçıyı ağırladı.

Sónar İstanbul

1994’te Barselona’da başlayan, 2002’den beri dünyanın farklı şehirlerinde konumlanan elektronik müziğin modern yüzüyle, yaratıcılık ve teknolojiyi birleştiren festival Sónar, Türkiye’de ilk kez 2017’de düzenlendi. %100 Müzik sponsorluğunda Sónar İstanbul elektronik müzik, görsel ve işitsel performanslar, dijital sanat, sergiler, atölyeler ve konuşmaları aynı festivalde buluşturarak sanatseverlere 360 derecelik bir deneyim sunuyor. Sónar İstanbul’un ağırladığı sanatçılar arasında Moderat, Modeselektor, Ben Frost, George Fitzgerald, Henrick Schwarz, Fatboy Slim yer alıyor.

PSM Caz Festivali

PSM Caz Festivali “her müziğin caz festivali” mottosuyla, caz çatısı altında blues, elektronik, world, funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin usta sanatçılarını ve genç yeteneklerini bir araya getiriyor. PSM Caz Festivali, konserlerin yanı sıra konsept partiler, paneller, farklı konseptlerin işlendiği atölyeler ve film gösterimleri ile çok yönlü bir kültür-sanat deneyimi sunuyor. Festivalin ağırladığı sanatçılar arasından Jan Garbarek, Chick Corea, Michel Camilo, Ólafur Arnalds, Fazıl Say, Kerem Görsev, Chris Botti, Bobby McFerrin gibi isimler öne çıkıyor.