Sanatı Misafir Edenler

“Sanat Mecmuası” ve “Sanat Aktivite” gruplarının katkılarıyla

Babylon

Yapı Kredi bomontiada Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Birahane Sokak No:1 34384 Şişli

Babylon, Pozitif tarafından 1999’da progresif müziğin en iyi örneklerini İstanbul’da müzikseverlerle buluşturma hedefiyle açıldı. 2015’te yeni bir kültürel dönüşüm başlatmak ve kitlesini teknolojik altyapısı güçlü, çok amaçlı canlı performans merkezinde ağırlamak için Yapı Kredi bomontiada’ya taşındı. Katılımcılarını farklı sesler, yeni fikirler, yeni keşiflerle buluşturan Babylon’un programı her türden müziğin başarılı yerli ve yabancı temsilcilerini ağırlıyor.

Beykoz Kundura

Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1 34820 Beykoz

Endüstriyel kültür mirası Beykoz Kundura, bugün bir yandan film ve dizi platosu olarak hizmet verirken bir yandan da etkinlik ve gösterilere ev sahipliği yapan, yaratıcı fikirlerin üretildiği bir buluşma noktası işlevi görüyor. Kundura Sahne, türünden bağımsız olarak çağdaş performans sanatlarına odaklanan yenilikçi, disiplinlerarası bir alan. Kundura Sinema ise özgün endüstriyel mimarisinde bir repertuar sineması. Özenle tasarlanmış film programları, film türü veya coğrafya gözetmeksizin, seçkileriyle izleyicisine diyaloğa dayalı bir yaklaşım sunuyor.

Burayı da ziyaret edin Define Atelier

(Koşuyolu Mahallesi İsmailpaşa Sokak No:18 Kadıköy)

16 yıl boyunca avukatlık yaptıktan sonra mesleğini bırakma kararı alarak Define Atelier’i kuran Tuğba Ünsal, farklı mağazalar aracılığıyla dünya çapında satış yapıyor. Atölyesinde her türlü seramik sofra ürününü üreten Ünsal, evleri ilham ve neşe ile doldurmayı hedefliyor. DasDas’a ve Akbank Sanat’a on kilometre uzaklıkta bulunan Define Atelier, internet üzerinden de satış olanağı sunuyor.

DasDas

Metropol İstanbul, Atatürk Mah. Ataşehir Blv. 34758 Ataşehir

DasDas sahne ve mutfak sanatlarını aynı çatıda harmanlayan fonksiyonel bir sosyal yaşam alanı. Farklı disiplinlerin bir araya geldiği kolektif bir yapıya sahip DasDas Müzik, Sahne, Mutfak ve Atölye başlıkları altında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. DasDas bünyesinde bulunan ortak çalışma alanı InogarArt ise, kültür, sanat ve yaratıcı sektörlerden girişimcileri bir araya getirerek eğitim programları, atölyeler ve etkinlikler aracılığıyla bireylerin yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkarıyor.

Burayı da ziyaret edin Mekhann

(Boğazkesen Caddesi No:32/A 34425 Beyoğlu)

En iyi doğal tekstil boyalarını, geleneksel üretim teknikleriyle birleştiren Mekhann, ilk mağazasını 2012 yılında Kapalıçarşı’da açtı. Depo İstanbul ve SANATORIUM’a çok yakın bir konumda bulunan Beyoğlu galerisinde Suzani nakış ve İkat tekstilleri başta olmak üzere birçok kumaş örneği ve ürün bulabilirsiniz. İstanbul’da bulunan iki lokasyonda satış yapan Mekhann’ın online satış sitesi ise yapım aşamasında.

Depo İstanbul

DEPO / Tütün Deposu, Lüleci Hendek Cd. No.12 Tophane 34425 Beyoğlu

Depo İstanbul, 1950’lere kadar tütün deposu olarak kullanılan ve 2005 yılında 9. Uluslararası İstanbul Bienali’nden sonra sergi ve proje alanı olarak kullanılmaya başlayan Tütün Depo’sunda faaliyet gösteriyor. İlk sergisini 2009 yılında açan Depo İstanbul bir kültür sanat merkezi ve tartışma alanı. Tarihsel ve güncel sosyal meseleleri ele alan pratiklere ev sahipliği yapan Depo İstanbul’da sergiler, gösterimler, paneller, atölyeler ve konuşmalar düzenleniyor.

Galata Rum Okulu

Kemeraltı Cd. No 25 34425 Beyoğlu

Galata Rum Okulu 19. yüzyıl sonlarında Rum çocukların eğitim ve öğretimine katkı sağlayabilmek amacıyla inşa edildi. 2012 yılında İstanbul Tasarım Bienali’nin iki ana sergisinden biri olan ve küratörlüğünü Joseph Grima’nın üstlendiği, “Adhokrasi” sergisine ev sahipliği yaptı. 2012 yılından bu yana birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Galata Rum Okulu, birçok farklı kültürel kimlik ve birikimi bünyesinde barındırıyor. Geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe yönelik bir perspektif yaratarak tüm İstanbul’u kucaklayan bir kültür, sanat ve eğitim alanına dönüştürmeyi amaçlıyor.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Ve Sergi Sarayı

Gümüş Cd. No:4 34367 Harbiye

45 salondan oluşan Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı yerli ve uluslararası birçok konser, sergi, kongre ve gösteriye ev sahipliği yapıyor. Ev sahipliği yaptığı önemli etkinlikler arasında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konserleri, Contemporary İstanbul, İstanbul Müzik Festivali yer alıyor.

İş Sanat

İş Kuleleri 34330 Levent

İş Sanat, İş Bankası’nın müzik ve sahne sanatları alanındaki faaliyetlerini gerçekleştirdiği bir oluşum. İş Sanat Konser salonu, klasik müzik, caz ve dünya müziğinin en seçkin yıldızları ile çocuk oyunları, dans gösterileri ve usta yazarların şiir ve hikâye dinletilerine ev sahipliği yapıyor. 2000 yılında faaliyet göstermeye başlayan İş Sanat konser salonu 800 kişi ağırlayabiliyor. İş Sanat Kibele Sanat Galerisi de 2000 yılında Ayvazovski’nin 100’üncü ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen bir sergiyle açıldı. Her sezon 4 sergiye ev sahipliği yapan galeride Türk plastik sanatlar tarihinde yer almış usta sanatçıların retrospektiflerine yer veriliyor. Galeri resmi tatiller dışında her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

Kenter Tiyatrosu

Ergenekon, Halaskargazi Cd. No:9 34373 Şişli

Kent Oyuncuları, Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter kardeşlerin kurucusu olduğu özel tiyatro. 1951’den 1962’ye kadar oyun sergiledikleri Site tiyatrosunun adını değiştirerek Kent Oyuncuları yapan Kenter kardeşler, bir süre Karaca Tiyatrosu’nda ve Dormen Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak perde açtılar. 1968 yılında ise kendi tiyatrolarını yaptırıp, Harbiye’deki “Kenter Tiyatrosu”na taşındılar.

Maçka Demokrasi Parkı

Harbiye, Kadırgalar Cd. 34367 Şişli

Kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Maçka Demokrasi Parkı yaz aylarında ve hafta sonları dolup taşıyor. Haftanın stresini atmak, biraz da kafa dinlemek için birçok İstanbullu Maçka Parkı’nı tercih ediyor. Park, Sanat Aktivite etkinliklerine veya bir kitap alıp bir ağacın gölgesinde kitap okumak isteyenlere kucak açıyor.

Salon İKSV

Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Cd. No:5 34433 ŞişhaneGalata ve Şişhane’yi birleştiren hat üzerinde yer alan Salon İKSV, hareketli sahne sistemi sayesinde farklı performans biçimlerine imkan sunuyor. Salon, güncel müzik, tiyatro, panel, atölye çalışmaları gibi etkinlikler ile dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapıyor.

Burayı da ziyaret edin: 1200 Derece Cam Atölyesi

(Balat Mahallesi Vodina Caddesi No: 60/A Fatih)

Alevle şekillendirme ve boru cam üfleme alanında üretim yapan 1200 Derece Cam Atölyesi 2015 yılından beri İstanbul Balat’ta faaliyet gösteriyor. Salon İKSV ve SALT Galata’ya üç kilometre uzaklıkta yer alan cam atölyesinde yetişkin ve çocuklar için atölyeler düzenleniyor. Özel tasarım cam ürünleri arayışındaysanız, internet sitesi üzerinden de satış yapan 1200 Derece Cam Atölyesi’ni ziyaret edin.

Sanat Performance

Nevizade, Kameriye Sk. No:13 34435 Beyoğlu

Sanat Performance, dört mevsim kullanabilen çok amaçlı ayakta 1500 kişi oturmalı 800 kişi kapasiteli performans merkezini birçok farklı aktivite için kullanıma açıyor. Benzersiz teknolojik donanımı, ses ve ışık sistemini sanatseverlerin hizmetine sunuyor.

SANATORIUM

Kemankeş Mah. Mumhane Cd. Laroz Han No: 67/A 34425 Beyoğlu

Bir inisiyatif olarak kurulan SANATORIUM, ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok sergi düzenledi. Galeriye dönüştükten sonra da birçok ulusal ve uluslararası fuara katıldı ve temsil ettiği sanatçıları da içeren birçok küratöryel karma sergiye ev sahipliği yaptı. SANATORIUM’un temsil ettiği sanatçıların sanatsal pratiklerini genel olarak eleştirel düşünce ve deneylemeye dayandırdıkları söylenebilir.

Volkswagen Arena

Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cd. No:4A 34396 Sarıyer

2014 yılında kapılarını açan ve Türkiye’nin yüksek sesli canlı performans altyapısıyla donatılan ilk kapalı müzik ve gösteri merkezi olan Volkswagen Arena, geniş bir müzik yelpazesinde canlı konserlerden dünyaca ünlü dans ve tiyatro gösterilerine kadar yıl boyunca çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Toplam 5 bin 800 kişilik kapasitesiyle rutini kıran deneyimlere ev sahipliği yapan Volkswagen Arena, bugüne kadar Kristal Elma Festivali, Fazıl Say’ın Nazım Oratoryosu, Bob Dylan, Pink Martini, Pixies, Travis, Blondie, Jack White, Morissey, Hozier, Imany gibi dünyaca ünlü sanatçıların konserlerine ve binlerce katılımcıyla gerçekleşen pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Yapı Kredi Bomontiada

Birahane Sokak No:1 34381 Şişli

130 yıllık tarihi bir alan üzerine kurulu Yapı Kredi bomontiada, canlı müzik, performans, tasarım, yeme-içme kültürü ve çağdaş sanata ev sahipliği yaparken aynı zamanda İstanbul’un eğlence, sanat ve gastronomi hayatını şekillendiriyor. 2018 yılında Time Out Londra dergisinin 50’nci yılına özel olarak hazırlanan “dünyanın gezilmesi gereken en havalı 50 mekânı” listesine 31. sıradan giren Yapı Kredi bomontiada, İstanbul’un kültürel sahnesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Burayı da ziyaret edin Sevan Bıçakçı

(Levazım Mahallesi Koru Sokak No: 2/188 Zincirlikuyu 34340 Beşiktaş)

Sevan Bıçakçı, kuyumculuk yolculuğuna henüz on iki yaşında iken Hovsep Çatak’ın atölyesinde çırak olarak başladı. İlk koleksiyonunu 2002’de küresel pazara sunmadan önce bir yıl boyunca üzerinde çalıştı. O zamandan beri yoğun işçilik gerektiren özgün tasarımları, koleksiyonerlerin yanı sıra bazı seçkin mağazaların da ilgisini çekiyor. Tasarımcının Bizans ve Osmanlı stilindeki eşsiz koleksiyonlarını görmek istiyorsanız, Zorlu PSM’ye beş dakika uzaklıkta bulunan Zorlu Center mağazasını ziyaret edin.

Zorlu PSM

Zorlu Center, Levazım Koru Sokağı No:2 34340 Beşiktaş

Turkcell Sahnesi
Teknolojik donanımıyla dünyanın en gelişmiş sayılı performans sanatları merkezlerinin arasında yerini alan Turkcell Sahnesi, zenginleştirilmiş akustik özelliği ile misafirlerine keyifli bir tecrübe sunuyor. Türkiye’nin sanat hayatına önemli bir yön veren Zorlu PSM, açıldığından bu yana Cats müzikalinden The Phantom of the Opera’ya, Gerard Depardieu’den Hugh Jackman’a, PJ Harvey’den Damien Rice’a, yaklaşık 1000 performansa ve 1 milyona yakın izleyiciye ev sahipliği yaptı.

%100 Studio
Özgün atmosferi ve etkileyici ses performansıyla birçok unutulmaz etkinliğe ev sahipliği yapan %100 Studio, konserler, partiler, tiyatrolar ve gösterimler gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz sezonlarda Oh Sees, Grails, Mono, Fakear, God Is An Astronaut, Moon Duo, John Maus, Polo & Pan, Alice Merton, Hooverphonic, Thylacine gibi isimleri müzikseverlerle buluşturan mekanda, bunların yanı sıra yerli sahnemizin fark yaratan isimlerinin performanslarını sergilediği Lokalize serisi, Royal Opera House ve Bolşoy Balesi Gösterimleri ve farklı tiyatro toplulukları da sahne alıyor.