Şehrin Sanat Merkezleri

“Sanat Mecmuası” grubunun katkılarıyla

Akbank Sanat

İstiklal Cad. No:8 34435 Beyoğlu

Akbank Sanat, Akbank’ın 1993 yılında kurduğu sanat merkezi. 2003 yılından itibaren çizgisini çağdaş sanata yönelten merkez, İstanbul’un en önemli sanat mekanlarından biri konumunda. Yıl boyunca sergiler, söyleşiler, konferanslar, film gösterimleri ve konserlerden oluşan 1000’in üzerinde etkinlik düzenleyen mekan, Akbank Caz Festivali, Akbank Çocuk Tiyatrosu, Akbank Kısa Film Festivali ve Contemporary İstanbul gibi birçok önemli etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Burayı da ziyaret edin nab.

(Cumhuriyet Mahallesi Kazım Orbay Sokak No: 40/A 34380 Şişli)

Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin katıksız ve saf olması gerektiğine inanan nab., kapılarını 2019 yılının sonunda Bomonti’de açtı. Bomontiada ve Ara Güler Müzesi’ne çok yakın bir yerde konumlanan mağazada doğal el yapımı sabunlar, aromaterapik yağlar, doğal bakım ürünleri, balmumu mumlar ve el yapımı seramikler bulabilirsiniz. Mağazasını ziyaret edemeyenler için nab. internet sitesi üzerinden yurt içine satış yapıyor.

Ara Güler Müzesi – AGM

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Birahane Sokak No:1 Bomonti

Yapı Kredi bomontiada’da yer alan Ara Güler Müzesi, ünlü fotoğrafçının eserleri ve negatiflerinin yanı sıra, notları, kişisel eşyaları, fotoğraf makineleri, basın kartları ve koleksiyonlarını sergiliyor. Aynı zamanda bir fotoğraf müzesi olan AGM, farklı sanatçıların fotoğraf sergilerine de ev sahipliği yapıyor.

Burayı da ziyaret edin Gökay Müzik Aletleri

(Çukur Mahallesi Çukur Sokak 66-68 34250 Beyoğlu)

Her türlü müzik aleti ve cihazlarını ve bunlara ait yedek parçaları bulabileceğiniz Gökay Müzik Aletleri, Arter’e oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. 1972 senesinden beri Beyoğlu Ayva Çukuru Sokak’ta el yapımı müzik aletleri üreten Erdem Usta binlerce müzisyenin tercih ettiği bir isim. Müzik aletleri konusunda bir arayış içindeyseniz Gökay Müzik Aletleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Arter

Irmak Caddesi No: 13 34435 Dolapdere-Beyoğlu

Dolapdere’deki yeni binasının kapılarını Eylül 2019’da açan Arter, bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu. 2010-2018 yılları arasında İstiklal Caddesi’ndeki binasında 35 sergiyi sanat meraklılarıyla buluşturan Arter, bu sergiler kapsamında 183 eserin üretimine de destek sağladı. Arter’in 18.000 metrekarelik kapalı alana sahip yeni binasında sergilerin yanı sıra performans salonları, öğrenme ve etkinlik alanları, kütüphane, konservasyon laboratuvarı, sanat yayınlarının yer aldığı bir kitabevi de yer alıyor. Arter’in açılış programında, “Saat Kaç?”, “Kelimeler Pek Gereksiz”, “Beyazımtırak”, “Gizli Konferans”, “Bir An İçin Durdu” ve “Celeste Boursier – Mougenot’nun offroad v.2” başlıklı işler yer aldı.

Borusan Contemporary

Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 34470 Rumelihisarı-Sarıyer

Borusan’ın Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nu tüm sanatseverlerle buluşturmak adına kurduğu Borusan Contemporary Perili Köşk, koleksiyonun 800’den fazla seçkin örneğini bu binada sergiliyor. “Medya sanatları”na odaklanan ve sadece haftasonu ziyaretçi kabul edilen Borusan Contemporary’de, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların sergilerinin yanı sıra etkinlikler, eğitici aktiviteler, yeni eserler ve mekana özgü yerleştirmeler yer alıyor. Ofis-müze deneyiminin sunulduğu bu alanda, Donald Judd, Sol LeWitt, Jim Dine gibi uluslararası sanatın önemli temsilcilerinin eserlerini görebilirsiniz.

Burayı da ziyaret edin Fy-shan Glass Studio

(Asmalımescit Mahallesi Gönül Sokak No.14 Kat. 2 Daire.5 Beyoğlu)

Cam sanatçısı Felekşan Onar tarafından kurulan İstanbul merkezli stüdyo, sınırlı sayıda işlevsel cam sanatı, objeler ve aydınlatmalar tasarlayıp üretiyor. İstanbul Modern ve Pera Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunan Fy-shan Glass Studio, özel koleksiyonlar oluşturmak için uluslararası tasarım markaları, mimarlar, iç mimarlar ve tasarım galerileri ile iş birliği yapıyor. Mağazasını ziyaret edemeyenler için Fy-shan, internet sitesi üzerinden dünya çapında satış yapıyor.

İstanbul Modern

Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 34430 Beyoğlu

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, sanatseverleri Beyoğlu’ndaki geçici mekanında ağırlıyor. 2004 yılında kurulan ve disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapan müze, kendi koleksiyonunun yanı sıra süreli sergileri de izleyiciyle buluşturuyor. Müze, 15. İstanbul Bienali, Fahrelnissa Zeid koleksiyonu, Anthony Cragg’in “İnsan Doğası” sergisi, İnci Eviner Retrospektifi, Erol Akyavaş’ın Retrospektif sergisi, “Hüseyin Çağlayan: 1994-2010” sergisi, Cihat Burak Retrospektifi ve Sarkis’in “Site” sergisi de dahil pek çok sergiye ev sahipliği yaptı.

Pera Müzesi

Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu

2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan Pera Müzesi, düzenlediği dönemli sergilerle, “Jean Dubuffet”, “Henri Cartier-Bresson”, “Rembrandt”, “Niko Pirosmani”, “Josef Koudelka”, “Joan Miró”, “Akira Kurosawa”, “Marc Chagall”, “Pablo Picasso”, “Fernando Botero”, “Frida Kahlo”, “Diego Rivera”, “Goya” gibi dünyaca ünlü usta sanatçıların yapıtlarına ev sahipliği yaptı. Süreli sergilerin yanı sıra vakfa ait koleksiyonların da sergilendiği müzede, farklı sanat dallarına yönelik dönemsel programlar ve etkinlikler de yer alıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi – SSM

Sakıp Sabancı Caddesi No:42 34467 Emirgan-Sarıyer

1998 yılında Sabancı ailesi tarafından müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne bağışlanan SSM, 2002 yılında modern bir galerinin eklenmesi ve 2005 yılında yapılan genişletme çalışmasıyla bugünkü halini aldı. SSM, bugün ünlü hattatların güzel yazı örneklerinin ve Kuran nüshalarının görülebileceği zengin bir Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nun yanı sıra, kapsamlı uluslararası geçici sergilere, konservasyon birimlerine, örnek eğitim programlarına, çeşitli konser, konferans ve seminerlere ev sahipliği yapıyor. SSM, Ai WeiWei, Joan Miró, Anish Kapoor ve Salvador Dali gibi pek çok önde gelen uluslararası sanatçının sergisine de ev sahipliği yaptı.

Burayı da ziyaret edin Berç Melikyan

(Molla Feneri Mahallesi Nuruosmaniye Caddesi No:23 Daire 302 Eminönü)

Kariyerine çocukken sadekarlık sanatını öğrenerek başlayan Berç Melikyan, Türkiye’de kalemkarlık sanatını yaşatmaya devam eden en ünlü kuyumculardan ve el oymacılarından biri. Paha biçilmez taşları birer sanat eserine dönüştüren Melikyan’ın atölyesi, SALT Galata’ya araba ile on dakika uzaklıkta. El yapımı elmaslara ve şehrin kültürünü miras alan mücevherlere ilgi duyuyorsanız, Berç Melikyan’ın atölyesine uğramayı unutmayın.

SALT

SALT Beyoğlu: İstiklal Caddesi No: 136 34430 Beyoğlu<br>SALT Galata: Bankalar Caddesi No: 11 34421 Karaköy

İstanbul’da iki binası bulunan SALT’ın İstiklal Caddesi üzerindeki Beyoğlu binası, sergi ve etkinlik mekanlarından oluşuyor. 19. yüzyılda Alexandre Vallauri’nin tasarladığı eski Osmanlı Bankası binası olan SALT Galata ise, bünyesinde atölye, sergi ve konferans alanlarının yanı sıra Osmanlı Bankası Müzesi Koleksiyonu’nu bulunduruyor. Refik Anadol, Naeem Mohaiemen, Nur Koçak gibi pek çok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan SALT, aynı zamanda Perşembe Sineması ile sinemaseverleri de çağırıyor.

Burayı da ziyaret edin Kamer Kitabevi

(Meşrutiyet Caddesi Hüseyinağa Aslıhan Sahaflar Çarşısı 10/1 34435 Beyoğlu)

Sahaflar Çarşısı olarak da bilinen Aslıhan Pasajı, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın tam karşısında yer alıyor. Kamer Kitabevi de dahil olmak üzere birçok sahafa ev sahipliği yapan bu küçük ve tarihi pasaj, İstanbul’daki kitapseverlerin uğrak yeri konumunda… Türkçe, İngilizce, Almanca ve hatta Osmanlıca dillerinde nadir bir kitap arayışındaysanız ya da sadece zamanı unutmak istiyorsanız, Aslıhan Pasajı’na uğrayarak Kamer Kitabevi’ni ziyaret edin.

Yapı Kredi Kültür Sanat

İstiklal Caddesi No: 161 34433 Beyoğlu

Resim, heykel, fotoğraf, grafik, arkeoloji ve kültür alanlarında çeşitli sergilere ev sahipliği yapan Yapı Kredi Kültür Sanat, her yıl 250’ye yakın etkinlikle sanatseverlerle bir araya geliyor. 1992’den beri İstiklal Caddesi’nde hizmet veren Yapı Kredi Kültür Sanat, İşleme ve Kumaş Koleksiyonu, Tesbih Koleksiyonunun yanı sıra Etnografik Eser Koleksiyonları, 4. İstanbul Tasarım Bienali, “İşte Benim Zeki Müren”, “Eşikler / Thresholds”, Yapı Kredi koleksiyonundan bir seçki olan Sarmal gibi pek çok farklı çalışmaya ve “Ben Leyla Gencer” söyleşisine ev sahipliği yaptı. Aralarında Sabahattin Ali, Yaşar Kemal, Özdemir Asaf, Behçet Necatigil, İlhan Berk, Orhan Veli, Haldun Taner gibi Türk edebiyat dünyasının önde gelen yazar ve şairlerinin sergilerinin yapıldığı merkezde, Hattuşa, Lidyalılar, Afrodisyas, “İmparatorluktan Cumhuriyete Kâğıt Paranın Öyküsü”, Tombak, “Sikkeler Ne Anlatır?” gibi tarih ve arkeolojiyi odağına alan sergiler düzenleniyor.