Imprezy kulinarne

Kalendarz najciekawszych wydarzeń kulinarnych w Krakowie wciąż się zmienia. Korzystajcie więc z pomocy Facebooka – znajdziecie tam aktualne informacje o najbliższych edycjach imprez.

W mieście zagościły wydarzenia poświęcone kuchni roślinnej (Veganmania), piwom rzemieślniczym (m.in. Beerweek, One More Beer Festival), kawie (Festiwal Kawy), koktajlom (World Class Cocktail Festival) i winom (Enoexpo, Confetti Wine Fest). Od niedawna kulinaria są też elementem niektórych imprez muzycznych – zerknijcie choćby na program spotkań towarzyszących festiwalowi Opera Rara. Świetnym źródłem informacji o tym, co w życiu kulinarnym Krakowa piszczy, są portale Haveabite.in oraz Kraków Foodie, prowadzone przez liderki grupy Jedlingi, a także kalendarium na blogu Z widelcem po Krakowie.

Art & Food Bazar

Raz w miesiącu (od kwietnia do października) możecie spędzić całą niedzielę na Starym Kleparzu, próbując owoców morza i pijąc wino. Ta kameralna impreza zyskała już spore grono wielbicieli, którzy urządzają na kleparskich stołach prawdziwe pikniki.

Najedzeni Fest!

To największa impreza kulinarna w Krakowie. Duże, gromadzące ponad 60 wystawców edycje odbywają się zazwyczaj w Forum Wydarzeń, mniejsze wędrują po całym mieście i poświęcone są kuchni etnicznej w różnych wydaniach bądź konkretnym produktom (szczególnie polecamy wrześniowe Po ziemniaki! na Starym Kleparzu).

Food Truck Festival

Przy Galerii Kazimierz regularnie pojawiają się foodtrucki z całej Polski. Karmią one wygłodniałych krakowian przez cały weekend.

Restaurant Week

Dwa razy w roku (w kwietniu i październiku) kilkadziesiąt krakowskich restauracji serwuje swoje popisowe trzydaniowe menu w promocyjnej cenie 49 zł. To świetny pretekst, żeby odwiedzić nowe miejsca.

Fine Dining Week

Z kunsztem szefów kuchni najlepszych krakowskich restauracji najlepiej zaznajomić się za pośrednictwem pięciodaniowego menu degustacyjnego. Podczas Fine Dining Week za 129 zł na własnym podniebieniu przekonacie się, na czym polega fine dining i sztuka restauracyjna.

Krakowskie Zapusty

Koniec karnawału należy świętować tłusto i hucznie. Podczas tej imprezy będziecie mieli okazję usmażyć faworki, obejrzycie pokazy kulinarne, spróbować słodkości z krakowskich cukierni i oczywiście najeść się do syta.

Święto Obwarzanka

Ukochana przekąska krakowian doczekała się niedawno własnego święta. Na Małym Rynku nauczycie się lepić obwarzanki i spróbujecie dań przygotowanych przez uczniów szkół gastronomicznych.

Piknik Krakowski

Wszystkich zwolenników jedzenia pod chmurką ucieszy fakt, że w ciepłe miesiące (od czerwca do września) mogą się oni wybrać na Piknik Krakowski. Impreza wędruje po krakowskich parkach zarówno w soboty, jak i w niedziele. Każdego dnia można się na nią natknąć w innym miejscu, więc o nudzie nie ma mowy. Podczas pikników zaopatrzycie się w najlepszej jakości produkty oraz weźmiecie udział w warsztatach i pokazach.

Jarmark Świętojański

Trwająca trzy dni impreza pozwala zobaczyć, jak wyglądało rzemiosło w renesansie. To doskonała okazja, by porozmawiać z ekspertami z zakresu rekonstrukcji kulinarnej i dowiedzieć się, jak jadano w Krakowie przed wiekami. A także, co oczywiste, spróbować przysmaków inspirowanych dawnymi recepturami.

Festiwal Pierogów

W połowie sierpnia Mały Rynek staje się największą pierogarnią na świecie. W trakcie wydarzenia możecie spróbować pierogów w ponad stu rodzajach, a także wziąć udział w warsztatach kulinarnych.

Krakowski Festiwal Młodego Wina

Festiwal prezentuje trunki z krakowskiej Winnicy Srebrna Góra i nawiązuje do tradycji otwierania pierwszych butelek wina z danego rocznika 11 listopada, czyli na św. Marcina, patrona zbiorów i winiarzy. Do wina polecamy dostępne na miejscu dania z gęsiny i świetne produkty lokalne.