Śniadania

W kwestii śniadań nie ma żartów. Naszymi przewodniczkami po śniadaniowym Krakowie są Katarzyna Płachecka i Karolina Milczanowska, liderki grupy Krakowscy Foodies / Jedlingi w Krakowie.

Jeżeli przyjechaliście do stolicy Małopolski pociągiem, skierujcie swoje kroki do Wesołej Cafe (Rakowicka 17). W tej gwarnej kawiarni śniadania podawane są przez cały dzień. Śniadaniowy talerz możecie modyfikować według uznania, porcje są spore, a kawa świetna. Na Kazimierzu idźcie do Rannego Ptaszka (Augustiańska 5) albo przespacerujcie się w stronę Starego Miasta, usiądźcie w Mo-ja Cafe & Bistro (Starowiślna 14) i zamówcie jajecznicę, kanapki lub pancake’i (także w wersji wegańskiej). Na Zabłociu nie omijajcie Balu (Ślusarska 9) schowanego na tyłach Muzeum MOCAK. W tygodniu śniadania podawane są tu do 11.30, w weekendy nie musicie się spieszyć – jajka w koszulkach czy szakszukę dostaniecie przez cały dzień.

Ostatnio sporą popularnością wśród krakowian cieszą się śniadania za złotówkę (przy zamówieniu kawy). Taką ofertę od poniedziałku do piątku mają m.in. Nadwiślańska (Nadwiślańska 5) i Międzymiastowa (Dolnych Młynów 10). Pamiętajcie, że niedrogie śniadanie zjecie też w każdym barze mlecznym (opowiadamy o nich w rozdziale na temat kuchni polskiej).

Ranny Ptaszek

(Augustiańska 5)

Różowo-zielone ściany, piękny miedziany bar, rośliny i stara porcelana… Ten nietuzinkowo urządzony kieszonkowy lokal serwujący dania śniadaniowe i lunchowe (spróbujcie świetnych wegetariańskich zup!) prowadzony jest przez mamę i córkę – Kasię i Zosię Pilitowskie. W karcie znajdziecie potrawy inspirowane kuchnią bliskowschodnią i azjatycką, głównie wegetariańskie, a także popularne ostatnio miski dobroci pełne kasz i warzyw. Miejscowi wpadają tu głównie na szakszukę (w wersji dla mięsożerców z węgierską kiełbaską), sabich i jabłka w szlafroczkach z konfiturą robioną własnoręcznie przez Kasię. Czekają tu na Was również domowe ciasta i dobra kawa z lokalnej palarni.

Zaczyn

(Barska 4)

Co prawda oferta śniadaniowa Zaczynu jest wąska – zazwyczaj sprowadza się do dwóch wegańskich pozycji – ale są to dania doskonale skomponowane. Ponadto znajdziecie tu podstawę dobrego śniadania, czyli wyśmienity chleb na zakwasie (według niektórych najlepszy w Krakowie). W Zaczynie można też kupić pyszne drożdżówki i wegańską chałkę oraz napić się kawy. Uwaga: piekarnia jest czynna od środy do niedzieli, ale zdarzają się też przerwy urlopowe, więc przed wizytą warto zajrzeć na profil lokalu na Facebooku. Chleb dobrze jest zamówić dzień wcześniej albo stawić się po niego z samego rana.