Społeczności

Krakowskie Wieści Spożywcze

Krakowskie Wieści Spożywcze założyłam w 2012 roku. Początkowo społeczność miała pomagać w organizowaniu małej grupy zakupowej działającej w garażu mojego brata i łączyć ludzi interesujących się jedzeniem. Z tych znajomości wyrósł m.in. festiwal kulinarny Najedzeni Fest! Obecnie grupie przewodzi Marta Oberst z pomocą Agaty Elizy. Marta szczególnie kocha słynący z mięsa Karakter i wegańskie sushi w Youmiko. Możecie zobaczyć ją w kolejce po lody na Starowiślnej bądź nad filiżanką kawy w Fice. I oczywiście w Balu na Zabłociu, gdzie pracuje. Smutki leczy plackami ziemniaczanymi w Kalejdoskopie, kiełbaską z niebieskiej nyski i domowymi potrawami w barze mlecznym.

Krakowscy Foodies / Jedlingi w Krakowie

Twórczynie Jedlingów, Katarzyna Płachecka i Karolina Milczanowska, to chodzące encyklopedie kulinarnych nowinek Krakowa. Prowadzą portale Haveabite.in i Kraków Foodie. Do listy ich ulubionych dań należą m.in.: fajita w Poco Loco, tantanmen w Ramen People, szakszuka w Rannym Ptaszku, kakiage udon w Ka Udon, chirashi-zushi w Youmiko, bulgogi w Hana Sushi, poke w Parkowej, pierogi z ziemniakami w Wiśniowym Sadzie, foie gras w Fiorentinie, tatar w ZaKładce, pappardelle w Pod Różą, chinkali w Tbilisuri, chaczapuri w GMT, labneh w Chederze, pho ga w Wietnamie, miski śniadaniowe w Bistro Bene, polędwiczka w Euskadi, kanapka kubańska w Meat&Go, bao z Mandu, drożdżówki z Zaczynu… A jak kawa, to w maleńkiej Fice.

Krakowska Kooperatywa Kawowa

Barista Marcin „Makiato” Wójciak założył Krakowską Kooperatywę Kawową w 2012 roku. Uczynił to głównie po to, aby bariści i wszyscy ci, którzy nie mogą żyć bez kawy, mogli dzielić się swoją wiedzą. Marcin porzucił ostatnio Kraków na rzecz Trójmiasta, ale nadal często odwiedza swoje ulubione lokale w grodzie Kraka. Szczególnym sentymentem darzy otwartą w 2000 roku Karmę, pierwszą kawiarnię, w której pracował. Żadna dieta nie powstrzyma go przed zamówieniem tam tarty. „Makiato” ceni też gwarną Wesołą, Tekturę, w której można wziąć udział w cuppingach i pogłębić swoją kawową edukację, Fikę, kazimierskie Somnium i dobrze karmiący Blossom.

Weganie i wegetarianie Kraków

Istniejącą już od blisko dekady grupę powołała do życia paczka przyjaciół. Chcieli oni w ten sposób ułatwić krakowskim weganom i wegetarianom poznanie nowych osób kierujących się podobnymi wartościami, a także stworzyć miejsce do dzielenia się informacjami. Znajdziecie tu choćby listę punktów wege w Krakowie – od restauracji po fryzjerów. Wasi przewodnicy, czyli Katarzyna Jarosz, Olga Knapik i Bartłomiej Bańkowski, którzy prowadzą na Facebooku profil Wege Kraków, szczególnie polecają odwiedziny w Pod Norenami, gdzie serwuje się dalekowschodnią kuchnię wegańską i wegetariańską, wegańską wersję kebaba w Vegabie, wrapy i zapiekanki w No Bones, ciasta i tarty w księgarni podróżniczej Bonobo, a także podawane w Mazaya Falafel pyszne falafele, hummus i herbatę, które w magiczny sposób przeniosą Was na Bliski Wschód. Nie omijają też najstarszego baru wegetariańskiego w Krakowie, czyli Momo, i przestronnych Smaków Roślinnych.